Sagola 4100 Xtreme PD Pressure Spray Gun
Sagola 4100 Xtreme PD Pressure Spray Gun
Manufacturer: Sagola
Part #: PG10152301
Description: The Sagola 4100 PD designed for dense products, ideal for road marking paints, primers, waterproofing, intumescent, soil stabilizing coatings etc.
Features:
• Cost effective
Affordable alternative to apply viscose materials
• Versatile applications
Warehouse floors road marking paints, cementitious intumescent coatings, sound
deadening materials
• Duck Bill Air Cap
Creates sharp edges on road lines & ideal for spraying into hard to reach areas
Sagola 4100 Xtreme PD Pressure Spray Gun Includes:
- Sagola 4100 Xtreme PD Pressure Spray Gun
- PD Aircap & 6.00mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit
Specifications:
| Dimensions | 200 x 190 x 420 mm (7.01 x 0.75 x 6.91”) |
| Air Inlet Coupling | 19mm (3/4”) BSP Male |
| Product Inlet Coupling | 6.35mm (1/4”) BSP Male |
| Design Pressure | 8bar (116psi) |
| Working Pressure | 2 - 3bar (29 - 43.5psi) |
| Air Consumption (2bar inlet) | 147lpm |
| Average Sound Pressure Level | 80dB |
| Materials in contact with product | INOX, POM, Teflon and Nylon |
| Compliance | ATEX II 2G x (Directive 2014/34/EU) |
| Weight | 552g (1.22lbs) |
Sagola 4100 Xtreme PD Pressure Spray Gun Aircap, Needle & Nozzle Kit:
| Part No. | Description |
| PT56418184 | Sagola 4100 Xtreme PD Aircap |
| PT10011135 | Sagola 4100 Xtreme PD: 6.00mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit |
Sagola 4100 Xtreme PD Pressure Spray Gun Common Spare / Replacement Parts:
| Part No. | Description: |
| PT56418623 | Air Valve Kit |
| 56418494 | Air Valve Gasket, Pack of 6 |
| 54110012 | Air Valve Seat |
| 56411616 | Packing Gland |
Literature:
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
