Sagola Classic Pro Suction Spray Gun
Sagola Classic Pro Suction Spray Gun
Manufacturer: Sagola
Part #'s: See Below
- PG10120701 = Sagola Classic Pro Suction with 21 Aircap & 1.60mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit
- PG10120702 = Sagola Classic Pro Suction with 21 Aircap & 1.80mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit
Description: The Sagola Classic Pro is a cost effective suction spray gun which has been designed to a high quality you can trust.
Features:
-
Three year warranty
With minimal maintenance required, ensuring reliable performance. -
Engineering excellence
The spray gun's design with aluminium regulators, one piece packing nut and single spindle design means fewer parts. -
Stainless steel needle and nozzle
Ensuring a high quality spray, whatever the coating.
Sagola Classic Pro Suction Includes:
- Sagola Classic Pro Aircap
- 1L (33.8floz) Suction Cup
- Stainless Steel Needle & Nozzle Kit
Specifications:
| Cup Capacity | 1 litre (33.81fl oz) |
| Cup Type | Aluminium Suction Cup |
| Product Inlet Coupling | 9.5mm (3/8”) BSP Male |
| Air Inlet Coupling | 6.35mm (1/4”) BSP Male |
| Design Pressure | 8bar (116psi) |
| Working Pressure | 2 - 3bar (29 - 43.5psi) |
| Compliance | ATEX II 2G x (Directive 2014/34/EU), EN 1953, CE |
| Dimensions without Cup | 290 x 175 x 110mm (11.4 x 6.8 x 4.33”) |
| Weight | 928g (2.04lbs) |


Sagola Classic Pro Suction Aircaps:
| Part No. | Description |
| PT56418279 | Sagola Classic Pro Suction: 21 Aircap |
Sagola 3300 GTO Suction Needles & Nozzles:
| Part No. | Description: |
| 10011182 | Sagola Classic Pro: 1.60mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit |
| 10011183 | Sagola Classic Pro: 1.80mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit |
Sagola 3300 GTO Suction Common Spare / Replacement Parts:
| Part No. | Description: |
| 40000335 | RC2 Air Flow Regulator with Analogue Pressure Gauge |
| PT56418014 | 1L (33.8floz) Suction Cup Product Filter, Pack of 10 |
| PT56418074 | 1L (33.8floz) Suction Cup Complete Kit |
| PT56418013 | 1L (33.8floz) Suction Cup Anti-Drip Lid, Pack of 5 |
| PT56418509 | 1L (33.8floz) Suction Cup Closing Washer |
| 56418669 | Air Valve Kit |
| 56418494 | Air Valve Gasket, Pack of 6 |
| 54110012 | Air Valve Seat |
| 57212211 | Packing Gland |
Literature:
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

