Sagola PG20151001 Premium 419 Pressure Spray Gun
Sagola Premium 419 Pressure Spray Gun
Manufacturer: Sagola
Part #: PG20151001
Description: Ideal for use with stucco, non-slip coating, decorative flakes, render, The Sagola 419 Premium can also be used for waterproofing and suitable cementitious coatings.
Features:
• Engineered performance
Product and air regulators, air on/off valve, trigger lock, plus product anti-jamming system
• Simple to clean and maintain
Non-stick coating in the body of the spray gun for ease of cleaning
• Easy application
Ideal for use with Sagola P30B & Sagola P60B Pressure Tanks
Sagola Premium 419 Pressure Spray Gun Includes:
- Sagola Premium 419 Pressure Spray Gun with 4.50mm, 6.00mm & 8.00mm Stainless Steel Aircaps & Nozzles, 2.30mm Needle (supplied fitted)
- Hexagonal Wrench & Cleaning Brush
Specifications:
| Dimensions | 170 x 100 x 320mm (6.7 x 3.9 x 12.6”) |
| Air Inlet Coupling | 6.35mm (1/4”) BSP Male |
| Product Inlet Coupling | 19mm (3/4”) BSP Male |
| Design Pressure | 8bar (116psi) |
| Working Pressure | 2bar (29psi) |
| Materials in contact with product | Anodized aluminum, chromed aluminum, POM, INOX & Brass |
| Compliance | ATEX II 2G x (Directive 2014/34/EU) |
| Weight | 493g (1.09lbs) |

Sagola Premium 419 Pressure Spray Gun Aircaps:
| Ref. No. | Part No. | Description |
| 01 | PT56418272 | Sagola 419 Stainless Steel Aircap: 4.50mm |
| 01 | PT56418273 | Sagola 419 Stainless Steel Aircap: 6mm |
| 01 | PT56418274 | Sagola 419 Stainless Steel Aircap: 8mm |
Sagola Premium 419 Pressure Spray Gun Nozzles:
| Ref. No. | Part No. | Description: |
| 19 | PT51410911 | Sagola 419 Stainless Steel Nozzle: 4.50mm |
| 19 | PT51410912 | Sagola 419 Stainless Steel Nozzle: 6mm |
| 19 | PT51410913 | Sagola 419 Stainless Steel Nozzle: 8mm |
Sagola Premium 419 Pressure Spray Gun Needle & Nozzle Kits:
| Ref No. | Part No. | Description: |
| 17 | PT56418065 | Sagola 419: Needle & Nozzle Kit - Thin Texture Paint |
| 18 | PT56418066 | Sagola 419: Needle & Nozzle Kit - Japanese Pastes |
| 20 | PT56418067 | Sagola 419: Needle & Nozzle Kit - Liquid Stone |
Sagola Premium 419 Pressure Spray Gun Accessories:
| Part No. | Description: |
| 56418417 | Air Flow Regulator; 1/4" M-F |
Literature:
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
