Sagola TYPHOON 32:1 Airless Pump
TYPHOON 32:1 Airless Pump
Manufacturer: Sagola
Part #'s: See Below
Description: Ideal for metal fabricators applying shop primer, epoxy and other protective coatings, the 32:1 ratio Sagola TYPHOON is an affordable airless pump with an excellent cost of ownership.
LTL Freight Shipping Only. You will be contacted with a freight quote after placing order.
Features:
- Low air consumption 1.03cfm (29.3lpm) and low maintenance air motor.
- Protective air motor housing made from high grade polymer.
- Anti-pulse chamber, compatible with waterborne & solvent based products, with stainless steel 80 mesh filter prevents tip blockages and ensures smooth spraying.
- Rugged, long lasting pump with tungsten carbide and stainless steel ball and seats.
- Easily accessible high pressure dump valve ensures fast material change over and easy pump cleaning.
- 360° movable inlet fitting for easy access to paint drum.
- Fluid and air regulator for consistent control of fluid & air pressure.
- Floor locking plates for static use.
- Ease of manual handling, less than 11.8kg (26lb) wall mounted or only 24kg (53lb) complete with trolley and suction hose or hopper options.
- Easy to access wet cup for monitoring throat seal lubricant.
- Each pump is fitted onto a rugged & ergonomic trolley with built-in hose & gun rack, for easy movement around site.
- Unbolt the bracket and pump from the trolley to wall mount.

Ideal for use with Solvent Based or Water Based materials:
| 1K Epoxy Coats | Shop Primer Coats | Inorganic Zinc Primers |
| 100% Volume Solid Epoxy Coatings |
Anti-Fouling Marine Coatings | Solvent Based Epoxy Coatings |
| Solvent Based 1K Polyurethane Coatings | Solvent Based 2K (pot life 1 hour and above) | Flame retardant barrier coats (Class B) |
Pump Specifications:
| Ratio | 32:1 |
| Max Fluid Particle Size | 0.25mm (10mils) |
| Fluid Temp Range | 40-140 deg F |
| Fluid Inlet | 1/2” BSP Male |
| Fluid Outlet | 1/4” BSP Male |
| Wetted Parts | Polyamide, Stainless Steel, Aluminum, Hard Chrome |
| External Pump Parts (Dry) | Pump Body / Cylinder Housing - Aluminum |
| Air Pressure Operating Range | 1-7bar (14-101psi) |
| Air Consumption at 1450psi | 29.3lpm (1.03cfm) |
| Maximum Air Inlet Pressure | 7bar (101psi) |
| Air Inlet | 1/4" BSP Female |
| Air Exhaust / Silencer Port | 1/4" BSP Female |
| Compressor Requirements (Minimum) | 29.3lpm (1.03cfm) |
| Ambient Air Temp Operating Range | -10 - 60°C (14 - 140°F) |
| Maximum Fluid Outlet Working Pressure | 226bar (3278psi) |
| Stroke Length | 60mm (2.677”) |
| Maximum Spray Tip Size | 0.45m (0.018") |
| Product Output per Cycle | 45 cc (1.54 fl oz) |
| Free Flow Delivery @ 60 CPM | 2.7 lpm (90.7 fl oz) |
| Weight (Pump only) | 8.7kg (19.2lb) |
| Weight (Wall Mount with Suction Hose) | 11.8kg (26lb) |
| Weight (Cart Mount with Suction Hose) | 23kg (50.7lb) |
| Weight (Wall Mount with Hopper) | 11.9kg (26.2lb) |
| Weight (Cart Mount with Hopper) | 23.1kg (50.9lb) |
| Dimensions (Cart Mount) | 439 x 490 x 999mm (17.3 x 19.3 x 39.3") |
| Dimensions (Wall Mount) | 332 x 304 x 535mm (13.07 x 11.97 x 21.06") |
- Pumps and Mounts (includes Trolley & Wall Mount, 5m (16.4 ft) or 15m (49.2ft) Product Hose for Airless Systems (ID: 6mm x OD: 11.75mm) with 1/4" Swivel Couplings (other lengths are available to purchase separately) & Product Suction Hose (Product Hopper available as a optional accessory):
- PSP32AL-T = Sagola Typhoon 32 (32:1) Airless Piston Pump w/ 5m (16.4 ft) Product Hose
- PSP32AL-T-15 = Sagola Typhoon 32 (32:1) Airless Piston Pump w/ 15m (49.2 ft) Product Hose
- 5m (16.4 ft) Hose, Complete Pump Packages (includes Trolley & Wall Mount, 5m (16.4 ft) Product Hose for Airless Systems (ID: 6mm x OD: 11.75mm) with 1/4" Swivel Couplings (other lengths are available to purchase separately) & Product Suction Hose (Product Hopper available as a optional accessory):
- TY32-PS500 = Sagola PSAM 500 Airless Spray Gun with Reversible Airless Spray Tip Guard (Airless Spray Tip not included)
- TY32-PS104 = Sagola PSAM 104 Airless Spray Gun with Reversible Airless Spray Tip Guard (Airless Spray Tip not included)
- 15m (49.2 ft) Hose, Complete Pump Packages (includes Trolley & Wall Mount,15m (49.2ft) Product Hose for Airless Systems (ID: 6mm x OD: 11.75mm) with 1/4" Swivel Couplings (other lengths are available to purchase separately) & Product Suction Hose (Product Hopper available as a optional accessory):
- TY32-PS500-15 = Sagola PSAM 500 Airless Spray Gun with Reversible Airless Spray Tip Guard (Airless Spray Tip not included)
When selecting a model, the following options are available:
Pump Type: 32 (32:1)
Mount Type: Trolley & Wall
Spray Package Type: No Gun or With Gun
Gun Type: Sagola PSAM 104 Airless Spray Gun with Reversible Airless Spray Tip Guard (Airless Spray Tip not included) or Sagola PSAM 500 Airless Spray Gun with Reversible Airless Spray Tip Guard (Airless Spray Tip not included)
All ordering will be by part #, please refer to them above
Parts and Accessories:
- PT30090399 - Hopper Kit & Product Filter
- PT5641403X - Combined Air & Product Hose with Protective Cover
- PT8646382X - Airless Product Hose with 1/4" Swivel Couplings
Spare / Replacement Parts - General:
| Part No. | Description |
|
PT30090100 |
Piston Seal Packing Oil; 500ml (16.90fl oz) |
|
PT86465206 |
Suction Hose c/w Suction Hose Product Filter |
|
PT83660047 |
Suction Hose Product Filter |
|
PT83660001 |
Hopper Product Filter: 40 Mesh |
|
PT84760004 |
Hopper Product Filter Spring Clip |
|
PT56413511 |
Anti-Pulsation System (includes Product Return Valve & Hose Kit) |
|
PT83660009 |
Anti-Pulsation System Filter: 100 mesh |
|
PT83660010 |
Anti-Pulsation System Filter: 60 mesh |
|
54550016 |
Analogue Pressure Gauge 0 - 12 bar (0 - 160 psi) |
|
PT82460099 |
Product Return Valve & Hose Replacement Kit |
Spare / Replacement Parts - Piston Cylinder:
|
PT56418545 |
Typhoon 32: Piston Cylinder Lower Packing Set |
|
PT56418546 |
Typhoon 32: Piston Cylinder Upper Packing Set |
|
PT56418474 |
Typhoon 32: Piston (Upper) Valve Kit |
|
PT56418543 |
Typhoon 32: Suction (Lower) Valve Kit |
|
PT54210278 |
Typhoon 32: Piston Cylinder Sealing Gasket |
Spare / Replacement Parts - Air Motor:
| PT56418541 | Typhoon 32: Air Motor Cylinder Piston Seal |
| PT56418651 | Air Motor Packing Set |
Literature:
- Sagola Typhoon Airless Pump Datasheet
- Sagola Typhoon Airless Pump Manual
-
Sagola PSAM 500 - Data Sheet
- Product Page (Click Here)
-
Sagola PSAM 104 - Data Sheet
- Product Page (Click Here)
LTL Freight Shipping Only. You will be contacted with a freight quote after placing order.
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


