Sagola 3300 GTO Suction Spray Gun
Sagola 3300 GTO Suction Spray Gun
Manufacturer: Sagola
Part #'s: See Below
- PG10120910 = Sagola 3300 GTO Suction with EPA Aircap & 1.40mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit
- PG10120911 = Sagola 3300 GTO Suction with EPA Aircap & 1.60mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit
- PG10120912 = Sagola 3300 GTO Suction with EPA Aircap & 1.80mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit
Description: Designed to be light, robust and ergonomic, the Sagola 3300 GTO Suction Spray Gun is ideal for enamels, varnishes, primers and basecoats.
Features:
-
High speed application and large fan size
With low air consumption. -
Minimal maintenance
No gaskets, rubber or plastic parts in the product area, just metal in contact with metal. -
EPA aircaps, stainless steel needles and nozzles
Enables a high quality spray, whatever the coating.
Sagola 3300 GTO Suction Includes:
- Sagola 3300 GTO Aircap
- 1L (33.8floz) Suction Cup
- Stainless Steel Needle & Nozzle Kit
- Cleaning Brush
- Wrench
Specifications:
| Cup Capacity | 1 litre (33.81fl oz) |
| Cup Type | Aluminium Suction Cup |
| Product Inlet Coupling | 9.5mm (3/8”) BSP Male |
| Air Inlet Coupling | 6.35mm (1/4”) BSP Male |
| Average Sound Pressure Level | 80 dB |
| Design Pressure | 8bar (116psi) |
| Working Pressure | 2 - 3bar (29 - 43.5psi) |
| Compliance | ATEX II 2G Ex ia IIC T4 Gb (Directive 2014/34/EU), EN 1953, CE |
| Dimensions without Cup | 173 x 172 x 42mm (6.81 x 6.77 x 1.65”) |
| Weight | 504g (1.11lbs) |
| Packing List | Sagola 3300 GTO Suction Spray Gun with aircap, needle & nozzle kit (supplied fitted), Hexagonal Wrench & Cleaning Brush |

Sagola 3300 GTO Suction Aircaps:
| Part No. | Description |
| 56418645 | Sagola 3300 GTO: EPA Aircap |
| PT56418658 | Sagola 3300 GTO Suction: HVLP Aircap |
| PARTS | |
| 56418679 | Aircap Gasket & Spring Clip Kit |
| 56418682 | Aircap Gasket, Pack of 5 |
Sagola 3300 GTO Suction Needles & Nozzles:
| Part No. | Description: |
| 10011181 | Sagola 3300 GTO: 1.40mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit |
| 10011182 | Sagola 3300 GTO: 1.60mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit |
| 10011183 | Sagola 3300 GTO: 1.80mm Stainless Steel Needle & Nozzle Kit |
Sagola 3300 GTO Suction Common Spare / Replacement Parts:
| Part No. | Description: |
| 40000335 | RC2 Air Flow Regulator with Analogue Pressure Gauge |
| PT56418014 | 1L (33.8floz) Suction Cup Product Filter, Pack of 10 |
| PT56418074 | 1L (33.8floz) Suction Cup Complete Kit |
| PT56418013 | 1L (33.8floz) Suction Cup Anti-Drip Lid, Pack of 5 |
| PT56418509 | 1L (33.8floz) Suction Cup Closing Washer |
| 56418669 | Air Valve Kit |
| 56418494 | Air Valve Gasket, Pack of 6 |
| 54110012 | Air Valve Seat |
| 57212211 | Packing Gland |
Literature:
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
